«Рухани жаңғыру» шағын жобалық кеңсесі

«Рухани жаңғыру» бағдарламасы Мемлекет Басшысының 2017 жылғы 12 сәуірде жарияланған «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» мақаласының ережелері негізінде әзірленді. Онда ұлттың жаңа тарихи кезеңдегі негізгі мақсаты белгіленген: рухани және мәдени құндылықтарды сақтау және арттыру, әлемнің дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіру. Бағдарлама осы мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған бірнеше жобаларды көздейді.

Қазақ тілінің латын графикасына кезең-кезеңімен көшу жобасы тілдің дамуына жаңа серпін беріп, оны әлемдік кеңістікке интеграциялауға, азаматтардың тілді меңгеруге деген қызығушылығы мен ынтасын арттыруға бағытталған. Латын графикасына толық көшу 2025 жылға жоспарланған: осы уақыттан бастап баспа БАҚ-тағы жарияланымдардан бастап іс қағаздарын жүргізуге дейінгі барлық жазбаша тіл латын қарпінде болады. Бұған дейін өтпелі кезең және бейімделу қарастырылған, онда халық әлі де кириллицаны қолдана алады.

«Қазақ тіліндегі 100 жаңа оқулық» жобасы жас ұрпаққа білім мен тәжірибе алмасуға, білім сапасын арттыруға, ұлттың өзін-өзі тануы мен қазақ тілін дамытуға бағытталған. Нұрсұлтан Назарбаевтың айтуынша, «...біздің әлеуметтік және гуманитарлық біліміміз ұзақ жылдар бойы бір ілім аясында және әлемге бір көзқарас аясында тоқтатылды». Оны түзету үшін тарих, саясаттану, әлеуметтану, философия, психология, мәдениеттану, филология бойынша әлемдегі ең үздік 100 оқулықты таңдап, оларды қазақ тіліне аудару ұсынылады. Бұл бағдарламаның әсері кітаптар отандық жоғары оқу орындарының түлектері үшін қолжетімді болғаннан кейін 5-6 жылдан кейін күтіледі, олар Халықаралық еңбек нарығында бәсекеге қабілетті болуы керек.

«Қазақстанның 100 жаңа есімі» жобасы қазақстандықтардың еліміздің түкпір-түкпірінен, әр түрлі жастағы және ұлттардан шыққан шынайы тарихын қамтиды, олар отандастар үшін үлгі болады. Бұл 100 (және одан да көп!) жаңа тұлғалар қазіргі Қазақстанның кейпіне енеді.

«Қазақстанның киелі жерлерінің географиясы» жобасы еліміздің символдық, киелі және мәдени-тарихи негіздеріне негізделген. Бұл жобаның нысандары туризм индустриясы үшін тартымды орындарға айналады. Мемлекет басшысының мақаласында бұқаралық спортты дамыту көзделеді. «Туған жер» арнайы жобасы әлеуметтік мәселелерді шешуге, азаматтарды туған өлке – «шағын отанды»дамытуға және көркейтуге тартуға бағытталған.

«Жаһандық әлемдегі заманауи қазақстандық мәдениет» жобасы Қазақстан мәдениетін шетелде танымал ету бойынша жүйелі жұмыс құруға бағытталған. Бұл ретте қазіргі заманғы мәдениетті нысаны бойынша да, мазмұны бойынша да ілгерілетуге баса назар аударылады. 2017 жылғы 17-19 қазанда Париждегі UNESCO Штаб-пәтерінде өткен «Рухани жаңғыру» бағдарламасының таныстырылымы алғашқы жаңалық болды. Тұсаукесер аясында шетелдік аудиторияға қазақстандық мәдениеттің түрлі бағыттарын көрсететін түрлі іс-шаралар өткізілді.

Жаһанданудың барлық заманауи тәуекелдері мен сын-тегеуріндерін ескере отырып, қазақстандықтардың рухани құндылықтарының жандануына бағытталған «Рухани жаңғыру» бағдарламасы Қазақстанның әлемдегі бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, ұлттық бірегейлікті сақтауға, азаматтардың білімі мен санасының ашықтығын танымал етуге бағытталған. Бұл қасиеттер қазіргі заманғы қазақстандықтың негізгі бағдарына айналуға тиіс.

Қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасы қоғамды біріктіруге, интеллигенцияны, жастарды, халықтың барлық жіктерінің өкілдерін Мемлекет басшысы жариялаған идеялар төңірегінде біріктіруге мүмкіндік береді. Жаңғыртудың барлық бағыттарын іске асыру әлеуметтің қажеттіліктерін ескере отырып, ғылыми-сарапшылық қоғамдастықты, азаматтық қоғам өкілдерін, жастарды белсенді тарту арқылы жүргізіледі.

«Рухани жаңғыру» шағын жобалық кеңсесінің (бұдан әрі - жобалық кеңсе) қызметі «Рухани жаңғыру» бағдарламасын жүзеге асыру бойынша университет жұмысын ұйымдастыруды үйлестіретін және бақылайтын Атырау Мұнай және газ университетінің (бұдан әрі - Сафи Өтебаев атындағы АтМГУ) дербес құрылымдық бөлімшесі болып табылады. Жобалық кеңсе өз қызметін «Саналы азамат» базалық бағытындағы «Тәрбие және білім» шағын бағдарламасының «Ұлы дала жастары» шағын жобасы аясында (2018-2022 жылдар) жүргізеді.

Жобалық кеңсе өз қызметінде мыналарды басшылыққа алады:

• Қазақстан Республикасының Конституциясында;
  • Қазақстан Республикасының еңбек кодексіне;
  • Қазақстан Республикасының «Білім туралы» Заңымен;
  • «Ғылым туралы»;
  • «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы»;
  • Білім және ғылым саласындағы нормативтік-құқықтық актілері.

НЕГІЗГІ МІНДЕТТЕРІ

• 01. Жобалық кеңсе өз қызметін Жарғы, «Рухани жаңғыру» бағдарламасын, «Сафи Өтебаев атындағы Атырау Мұнай және газ университетінің» даму стратегиясын және университет ректоры бекіткен шағын жобалық кеңсені басқару жоспарын іске асыру аясында «Тәрбие және білім» кіші бағдарламасы негізінде жүзеге асырады.
  • 02.Аталған құрылымдық бөлімше Астана қаласының «Рухани жаңғыру» бағдарламасын басқару кеңселерімен, Атырау қаласы бойынша өңірлік жобалау офисімен, Атырау қаласының әкімдігімен, жастар ұйымдарының өкілдерімен және БАҚ өкілдерімен байланыс жасайды. Жобалық кеңсе «АтМГУ» КеАҚ-ның «Ұлы дала жастары» шағын жобасын; «Тәрбие және білім» шағын бағдарламасын іске асыруға жәрдемдеседі. Шет тілдерін оқыту курстарын ашу, зияткерлік клубтар мен студенттік каръера бағдарламаларын құру, «өз ісін» ашқан жас мамандардың санын арттыру және т. б. бойынша ұсыныстар енгізеді.
  • 03.«АтМГУ» КеАҚ «Ұлы дала жастары» кіші жобасын іске асыруды жүзеге асыратын Жобалық кеңсені ұйымдастыру және оның қызметі, шығын бюджетін қалыптастыру мәселелерінде әлеуметтік және халықаралық әріптестікті, байланысты кеңейтеді.